"NIE -CODZIENNOŚĆ" - nowa (stara) wystawa stala

Oglądając wystawę nowo uruchomionej placówki kulturalnej w Słupcy (…) zwraca zwłaszcza uwagę mnogość zabytków etnograficznych, obejmujących narzędzia rolnicze ,sprzęty gospodarstwa domowego, elementy stroju i wyroby rzemiosła wiejskiego(…) .Tak relacjonował swoje wrażenia z uruchomionej ekspozycji muzealnej czterdzieści lat temu Tadeusz Malinowski , (Rocznik Wielkopolskie Wsch.t.4/1976 .

Mamy nadzieję, że wystawa do obejrzenia ,której bardzo zachęcamy spodoba się i spełni swoje cele nie tylko estetyczne ale i poznawcze. Jest to właściwie trzecia jej odsłona . Pierwsza miała miejsce w roku 1975. Druga -w styczniu w roku 1999 . Modernizacja siedziby ,kompleksowe remonty budynku spowodowały demontaż ekspozycji w roku 2012 .Teraz wraca w nowej aranżacji i zabierze nas w podróż w czasie .Wrócimy do świata ,który możemy oglądać już tylko w skansenach czy w… salach muzealnych . Codzienność dawnej wsi dla nas współczesnych jest już czymś niecodziennym, wyjątkowym. Za która jednak tęsknimy .
Dla osób starszych to będzie zaproszenie do podróż y sentymentalnej , do czasów ich dzieciństwa, wczesnej młodości. Dla młodych odbiorców podróż ta stanowić będzie źródło wiedzy o przeszłości , o realiach życia codziennego dawnej wsi. Zgromadzone eksponaty: sprzęty domowe, gospodarcze, narzędzia rolnicze , kowalskie, szewskie ,stroje były na porządku dziennym, były niezbędne w codzienności. Ułatwiały i organizowały prace . Dla współczesnego młodego odbiorcy często to tajemnicze , trudne do nazwania, „urządzenia” : którymi się posługiwano, które teraz zastąpiono nowoczesnymi elektrycznymi lub które w ogóle zniknęły z wnętrza domów . Warto to się im przyjrzeć, zobaczyć jak działały , do czego służyły. Dotknąć przeszłości poprzez kontakt z przedmiotami, które mówią o realiach życia dawnej wsi wielkopolskiej czy małego miasteczka w XIX i 1 poł. XX w. Narrację wystawy wzbogacają w kolorze sepii stare fotografie z albumu rodziny Rytterów , które stanowią klimatyczny komentarz do tamtej codzienności.
Zatem zapraszamy: uroczyste otwarcie w dniu 5 marca ( czwartek), o godz. 17.30 z udziałem …wiejskiej kapeli z Babiaka.
Od 6 marca wystawa będzie udostępniona szerokiemu gronu odbiorcy wchodzi bowiem na stałe do propozycji wystawienniczych muzeum. Wystawa generować będzie różnorodne działania edukacyjne: zapraszamy serdecznie do współpracy przedszkola i szkoły z terenu miasta i powiatu . Szczegółowe informacja na naszej stronie w zakładce Edukacja.