Koncert z okazji XVIII Dnia Papieskiego 14 .X.2018r.godz.15.00

XVIII Dzień Papieski „Promieniowanie ojcostwa” 14 .X. 2018r. w Słupcy

W całej Polsce tego dnia obchodzić będziemy kolejny już XVIII Dzień Papieski .Tegoroczne obchody mają wyjątkowy charakter ze względu na 40 rocznicę wyboru metropolity krakowskiego Karola Wojtyły na stolice Piotrowa . Miało to miejsce w dniu 16.X.1978r. Przeżywamy to niezwykłe wydarzenie także w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości . Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia – koordynator obchodów Dnia Papieskiego zachęca do lektury pism Karola Wojtyły, szczególnie dramatu „Promieniowanie ojcostwa”(1964). Z tego literackiego dziedzictwa Papieża Polaka zostało zaczerpnięte hasło tegorocznych obchodów. Zachwyca w tym tekście opisywanie kondycji człowieka w żywym odniesieniu do Boga. Znajdujemy w nim słowa: „Po jakimś długim czasie zdołałem zrozumieć, że nie chcesz, ażebym był ojcem, nie stając się dzieckiem. Dlatego właśnie przyszedł na świat Twój Syn. Jest On całkowicie Twój”. Uzupełnieniem niech będą lektury Wstańcie, chodźmy” oraz „Pamięć i tożsamość”. W tej ostatniej nasz Papież przypomina o patriotyzmie prowadzącym do uporządkowanej miłości społecznej. Nade wszystko zaś wskazuje, że historia człowieka nie dokonuje się tylko w wymiarze horyzontalnym. Nie jest pisana tylko przez ludzi. Dzieje człowieka dokonują się także w wymiarze wertykalnym, są pisane przez Boga.

Burmistrz miasta i Muzeum Regionalne w Słupcy serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania tego historycznego wydarzenia. W dniu 14. X. o godz. 15.00 w sali kina „Sokolnia” odbędzie się koncert dedykowany Św. Janowi Pawłowi II w 40 rocznicę Jego wyboru na stolicę Piotrową pt.: „…by zamknąć Ją w sobie jak skarb”. Znakomita kapela ”Góralska Hora” ze Szczyrku zaprosi nas do wspólnego wspominania tamtych niesamowitych wydarzeń. Góralskie brzmienie znanych utworów tak bardzo kojarzących się z Osobą Jana Pawła II w połączeniu z patriotycznymi melodiami stanowić będzie potężną dawkę wzruszeń, nostalgii ale dostarczy wiele pozytywnej energii , której czasami brakuje w naszej codzienności .Pamiętajmy także, że właśnie w tym dniu ofiarując skromne datki (zbiórki przy kościołach) udzielamy wsparcia stypendialnego młodym, utalentowanym ludziom tworząc w ten sposób żywy Pomnik Jana Pawła II. Taką formułę obchodów Dnia Papieskiego zaakceptował sam Papież. Pomagać innym. Dzielić się miłością. Nie może nas zabraknąć.

Wstęp wolny.

www.muzeumslupca.pl