Tablica odsłonięta,10.10.2016r.

Na ścianie budynku drogerii Rossmann w dniu 10 .X. b.r. została odsłonięta tablica pamiątkowa dedykowana naszemu rodakowi Edwardowi Fiszerowi- w 100.rocznicę jego urodzin.
Spotkanie zgromadziło kilkaset osób. Wzięły w nim udział władze miasta i powiatu, radni, dyrektorzy instytucji miejskich, policja, reprezentacje słupeckich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, harcerze i zuchy I Szczepu harcerskiego im. J. Korczaka przy SP nr 1, krąg seniorów ZHP, mieszkańcy miasta. Obecna była rodzina Edwarda Fiszera. Najpierw zabrzmiał wiersz "Miejsce urodzenia" E.Fiszera w interpretacji Ani Zimniewicz .Gosci powitała Teresa Wieckowska -prezes STSK. Słów kilka o Jubilacie wygłosiła Beata czerniak-dyrektor muzeum .Tablicę odsłonili: burmistrz Michał Pyrzyk, Tadeusz Kubacki – inicjator „Fiszeriady” - działań promujących postać i twórczość Edwarda Fiszera w r.2002 , honorowy prezes STSK - Maciej Nowacki oraz krewni: Janusz Wasilewski –siostrzeniec poety, który przyjechał do nas z Wrocławia oraz Maciej Fiszer – którego dziadek był bratem ojca Edwarda Fiszera.
Uczniowie ze SP nr 3 przygotowani  przez Krystiana Bartczaka : Marysia Miler - bardzo pięknie zaśpiewała :”Jutro będzie dobry dzień”, a Oliwier Andrzejewicz brawurowa wykonał „Przyjedź mamo na przysięgę”. Na koniec odśpiewana została przez wszystkich słynna, międzypokoleniowa piosenka harcerska „Stokrotka”(autorem wersji nam znanej jest właśnie Edward Fiszer).Piękne stokrotki wykonane przez dzieci z Jarzębinki zostały „zasadzone” przy tablicy . Było bardzo energetycznie, radośnie i spontanicznie.
Organizatorzy tego spotkania:  Muzeum Regionalne w Słupcy  i Słupeckie Towarzystwo Społeczno Kulturalne, którzy ufundowali tablicę i zaprosili na urodziny Poety bardzo pięknie dziękują wszystkim za tak liczną obecność na tym wydarzeniu.
W sali kina „Sokolnia” ok. godz. 11.00 odbył się następnie pokaz ,zrealizowanego przez Muzeum Regionalne w Słupcy, filmu biograficznego o E. Fiszerze ; „Odejść nie łatwo i powrócić ciężko” – reż. M. Ratajczyk oraz zagrano spektakl poetycki : „Jeszcze nie wieczór „ ( reż. A. Czerniak , scenariusz na podstawie uworów E. Fiszera - Anna Halaba) w wykonaniu młodych, utalentowanych licealistów Nikoli Tylman i Szymona Śniegockiego .Wychodzący poczęstowani zostali  słodkim ciasteczkiem . Ale to jeszcze nie koniec urodzinowych spotkań, bo salę kinową po raz kolejny wypełniła młodzież z LO , dla której ponownie zaprezentowany został film i spektakl z komentarzem dyrektor muzeum.  Dziękujemy dyrekcji słupeckich szkól, przedszkoli za współpracę i udział ich wychowanków w tym spotkaniu. Dziękujemy władzom miasta , pracownikom Urzędu Miasta,  policji za pomoc organizacyjną, Bankowi Spółdzielczemu za pomoc techniczną, MDK za nagłośnienie i obsługę sali kinowej, właścicielowi budynku za możliwość zawieszenia tablicy. Zapraszamy do jej obejrzenia. Pamiętajmy o Poecie.

B.Cz.
fotorelacja:   facebooku.com/ muzeumslupca.pl