Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Edukacja

PROPOZYCJE WYSTAW, LEKCJI MUZEALNYCH,ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
na rok szkolny 2022/2023 

Zachęcamy do obejrzenia w przestrzeni miejskiej, przy okazji jesiennego spaceru, w okolicach Stawku:

WYSTAWA CZASOWA :
”JEDNODNIÓWKA”
W tym roku przypada 100. rocznica wydania gazety zwanej „Jednodniówką”, której pojawienie się uświetniło uroczystość otwarcia i poświęcenie siedziby, powstałego wiosną 1922 r. Słupeckiego Klubu Sportowego „Rozwój”. Uznaliśmy, iż te wydarzenia warte są odnotowania i upamiętnienia, dlatego wydaliśmy numer 3 słupeckiej „Jednodniówki” . Zawiera mnóstwo interesujących informacji na temat okoliczności powstania tej gazety i klubu sportowego oraz ludzi, którzy mierząc się z trudną rzeczywistością polityczną, ale i społeczno – ekonomiczną, w której znalazła się Polska i nasza Słupca tuż po odzyskaniu niepodległości, potrafili zrobić wiele dobrego dla innych.
Wystawa składa się z 14 plansz (100 x70), które stanowią kolejne strony wydanej gazety, bogato ilustrowane starymi fotografiami wizualizujący wydarzenia sprzed 100 lat w Słupcy.

Propozycja zabawy plastycznej:
Czy winieta tytułowa gazety musi być na górze okładki ?
Uczestnicy( w grupach) projektują własną winietę (logo) gazety, proponując redakcji „Jednodniówki” zmianę strony tytułowej wydanej przez nich gazet. Czas trwania: ok 45 minut

Uwaga: Przy okazji oglądania wystawy odpoczynek na Ławeczce Przyjaciółek czy Apolinarego Szeluty może być pretekstem do przybliżenia tych postaci i ich miejsca w historii Słupcy.

Kontakt telefoniczny z muzeum (63 2752-640) dla zainteresowanych grup, które chciałyby zapoznać się z wystawą z naszym komentarzem i wziąć udział w zabawie plastycznej.
........................................................................................................................

Wystawa czasowa: (w sali muzeum) - do k. października 2022r.
„Plakaty z łapy „
autorstwa Dominiki Czerniak – Chojnackiej (Uniwersytet Artystyczny Poznań)
Graficzka, ilustratorka, plakacistka; doktor sztuk pięknych, adiunkt w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Plakaty jej autorstwa nagradzane na konkursach, wystawiane na międzynarodowych biennale w kraju i za granicą uświadamiają, jak ważnym elementem komunikacji z odbiorcą, jest ta dziedzina sztuki.

Propozycja zabawy w plakato-kalambury.
Plakat - czytelny komunikat dla odbiorcy czyli co piszczy w trawie?
.Uczestnicy zajęć dzielą się na grupy (do 5 osób), do wylosowanego przez nich tematu  (nformacja na słupie ogłoszeniowym ) wykonują lapidarny rysunek, na podstawie którego pozostali odgadują wylosowany temat.

Propozycja zajęć (dla klas 5-8 Szkoły Podstawowej i uczniów szkól ponadpodstawowych )

Czas trwania: ok.45 minut

W stałej ofercie:

Wystawa stała: ”Nie –codzienność”.
Kultura i tradycja dawnej wsi wielkopolskiej opowiada o realiach życia i codziennym dniu mieszkańców  wsi  Wielkopolskiej i małego miasteczka. Zgromadzone na wystawie eksponaty: sprzęty domowe, gospodarcze,  narzędzia  rolnicze , kowalskie, szewskie, elementy garderoby  ułatwiały i organizowały prace. Dla współczesnego młodego odbiorcy są  to tajemnicze , trudne do nazwania, „urządzenia” : którymi się  wtedy posługiwano, a które teraz zastąpiono elektrycznymi lub  które w ogóle zniknęły z codzienności. Warto im przyjrzeć, zobaczyć jak działały, do czego  służyły. Warto dotknąć w ten sposób przeszłości .  Bogactwo eksponatów,   interesująca  aranżacja , oraz przygotowane prezentacje multimedialne będą  dla młodych odbiorców swoistą  podróżą w czasie , która  będzie źródłem wiedzy o realiach życia codziennego dawnej wsi.

Wystawa adresowana do szerokiego grona odbiorców:  przedszkola, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych . Obejrzenie ekspozycji wraz z komentarzem  - (minimum) ok. 30-40 minut

Proponujemy: 
dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

1.Obejrzenie  bajki animowanej: .„Króliczka Trusia i Lniana Wróżka”:
Króciutki film w sposób atrakcyjny , dostosowany do percepcji małego  odbiorcy   -opowiada  o tajemniczej roślince zwanej lnem i  jak z kwiatka o niebieskich płatkach uszyta został sukienka bohaterki bajki . Film zrealizowany przez Bartłomieja Ogłozę (UAP) na zlecenie Muzeum Regionalnego w Słupcy
 2.Zapoznanie się z fragmentem ekspozycji prezentującej sprzęt do obróbki lnu.   Prześledzenie  w oparciu o  eksponaty ( w  nawiązaniu do obejrzanego filmu) procesu jego obróbki  zakończone zabawą plastyczną polegająca na  m.in. na  zaprojektowaniu lnianej sukienki  bohaterki filmu
 Czas trwania zajęć ok.45 minut (nie  uwzględniono zwiedzania całej ekspozycji)

 dla grup szkolnych : z klas IV-VIII  i ponadpodstawowych 

1.prezentacja multimedialna :”Tradycyjna Kultura ludowa dawnej wsi wielkopolskiej”, która wprowadzi widza w rzeczywistość wystawy: ”Nie-codzienność”
czas trwania  zajęć : ok.45-60 minut

2.prezentacja multimedialna: „Od nasiona do tkaniny” – po jej obejrzeniu uczestnicy zajęć mają możliwość  zapoznania się z konkretnymi sprzętami  związanymi z procesem obróbki lnu i powstania  przędzy lnianej . 
czas trwania  zajęć : ok.45-60 minut

Wystawa stała archeologiczna:
Pradzieje Słupcy i okolic .

Ornament w ceramice kultur prehistorycznych

Czy człowiek prehistoryczny miał poczucie piękna? prezentacja multimedialna
oraz warsztaty, które pozwolą zapoznać się z estetyką zdobienia ceramiki począwszy od epoki neolitu, aż do wynalezienia koła garncarskiego.
Warsztaty ceramiczne, pozwalające uczestnikom - mając do dyspozycji przedmioty takie jak sznurki czy kamyki - spróbować swoich sił w zdobieniu ulepionych glinianych naczyń.
Lekcja kierowana jest do uczniów szkół podstawowych a także grup przedszkolnych.
Czas trwania zajęć około 60 minut;

Najciekawsze odkrycia archeologiczne.
Jak odkryto jaskinię w Lascoux, gdzie znaleziono „skarb Priama”? - prezentacja multimedialna, dzięki której uczestnicy poznają okoliczności słynnych odkryć: pobliskiego Biskupina, Grobowca Tutenhamona, Terakotowej Armii czy Machu Picchu.
Lekcja kierowana jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych,.
Czas trwania zajęć około 30 minut.

Mini -warsztaty  archeologiczne:
Zabawa w archeologów:
rekonstrukcja "odnalezionych" naczyń glinianych poprzez układanie puzzli i "sklejanie" elementów naczynia.
Lekcja kierowana jest do uczniów szkół podstawowych i grup przedszkolnych. Czas trwania zajęć około 30 minut.

Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 63  2752-640 w celu ewentualnego udziału grupy w wybranych zajęciach, zwłaszcza skorzystania z prezentacji multimedialnej.

Zapraszamy do współpracy.