Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
VI Noc W Muzeum ...już 17 maja 2013r.

“Poszli w boje chłopcy nasze ...” –słowa pieśni Wincentego Pola z 1863r. są motywem przewodnim tegorocznej Powstańczej Nocy w Muzeum Regionalnym w Słupcy. Tym razem przeniesiemy się w trudne realia roku 1863r. i spróbujemy w sposób atrakcyjny: słowem, obrazem , pieśnią a także zapachem i smakiem zmierzyć się z problematyką powstania styczniowego .

Przygotowywana jest wystawa: „Pamiątki .1863  w oparciu o zbiory własne, ale także o wypożyczenia z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu , Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu oraz z Izby Pamięci w Gimnazjum w Trzemesznie ; istnieje szansa pozyskania na wystawę -z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie- dziennika lekcyjnego z lat 1862/63 zawierającego nazwiska młodych gimnazjalistów z Trzemeszna, którzy rozpoczynając kolejny rok nauki w szkole nie przypuszczali, że za kilka miesięcy wyruszą do Królestwa, aby wziąć udział w powstaniu, wielu z nich zginie już 2 marca w bitwie pod Mieczownicą –Dobrosołowem .

Trwają intensywne prace nad spektaklem teatralnym; „Ta ziemia taka czysta…. ” z udziałem utalentowanej słupeckiej młodzieży, którą prowadzą:  Anna Czerniak -instruktor d/d teatru w MDK w Słupcy  i Anna Halaba- polonistka z LO w Słupcy.

Będziemy gościć także wspaniałego pieśniarza , barda i znakomitego historyka sztuki Jacka Kowalskiego z zespołem z Poznania, który gawędą i interpretacją pieśni powstańczych w koncercie „Idźmy” przeniesie nas w tamte „gorące czasy”.

Ponadto: prezentacje multimedialne, w tym niezwykle interesujący nocny pokaz filmu „Rok 1863”- film niemy z 1922r. (na elewacji zewnętrznej muzeum) , quiz historyczny z nagrodami , a także degustacja menu powstańczego – skromnego, ale bardzo pożywnego posiłku ,który niejednokrotnie musiał wystarczyć powstańcom na kilka dni, odpoczynek przy ognisku oraz wiele innych atrakcji.

Oczekujemy także (do k. kwietnia) na prace konkursowe (plastyczne i literackie), które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy już teraz wszystkich na to niezwykłe wydarzenie, w dniu 17 maja , na ul. Warszawską 53, na godz. 21.00.

Wstęp wolny, tradycyjnie , mile widziane stroje, stylizacje z epoki : czamary, rogatywki, czarne suknie, do których będziemy przypinać także biało-czerwone powstańcze kokardy .


Mamy nadzieję, że nie zabraknie publiczności, która szczelnie wypełni plac przy muzeum, gdyż warto uczestniczyć w takim niekonwencjonalnym “przeżywaniu historii” aktywnie włączając się w przebieg całego wydarzenia.