7.rocznica śmierci Jana Pawła II

.“ ...już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości (...)"  Pod takim tytułem odbędzie się spotkanie upamiętniające siódmą już rocznicę śmierci Jana Pawła II w słupeckim muzeum.W programie usłyszymy koncert fortepianowy w wykonaniu znakomitego artysty Piotra Szychowskiego, który zagra na zabytkowym pianinie należącym do Apolinarego Szeluty utwory: J. S. Bacha i F. Busoniego Chaconne d-moll oraz Fryderyka Chopina  Walc As-dur op.34  -Polonez As-dur op.53. Drugim elementem spotkanie będzie otwarcie wystawy: Foto-wspomnienia z uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie 1-2 maja 2011r. Zaprezentowane zostaną fotografie wykonane przez uczestników uroczystości, dzięki którym wrócimy pamięcią do tych niezwykłych wydarzeń sprzed roku, kiedy papież Benedykt XVI na placu św. Piotra powiedział:Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym Placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego Poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu. Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony.”

Dziękujemy Dorocie Banasiak, Alinie Nowickiej i Mirosławie Filipczak za udostępnienie fotografii z uroczystości beatyfikacyjnych. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Janem Pawłem II.

Piotr  Szychowski  -laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Rzymie, Bukareszcie, Takasaki, Darmstadt, Ettlingen, Bydgoszczy, Łodzi i Warszawie. Zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonie Orchester Berlin wykonując Koncert fortepianowy c-moll KV491 Mozarta. W lipcu 2010 roku wystąpił z José Carrerasem przed 10 tysięczną publicznością w Toruniu. Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach Europy i świata m.in.: Londynie (Purcell Room/Royal Festival Hall), Berlinie (Filharmonia Berlińska), Rzymie (Auditorium Augustinianum w Watykanie), Moskwie, Edynburgu, Budapeszcie, Bukareszcie (Ateneul Roman), a także Szanghaju, Bejrucie, Filharmoniach Narodowych w Sofii, Murmańsku, Krasnodarze, Podgoricy oraz Warszawie. Występował na prestiżowych festiwalach pianistycznych w Dusznikach Zdroju, Antoninie, Warszawie „La folle journée - Chopin Open” oraz na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora sztuki oraz został powołany na stanowisko adiunkta w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu.